InfoKutak

Vaša dnevna doza informacija

Život i tragična sudbina Silvane Armenulić – Legende narodne muzike

Silvana Armenulić jedna je od najutjecajnijih i najvoljenijih pjevačica narodne muzike i sevdalinki bivše Jugoslavije. Rođena kao Zilha Bajraktarević 18. maja 1939. godine u Doboju, Silvana je odrastala u skromnoj porodici s trinaestoro djece, suočavajući se s brojnim porodičnim tragedijama koje su duboko obilježile njen život.

Težak početak i prve muzičke note

Silvanino djetinjstvo obilježile su teške porodične tragedije, uključujući smrt nekoliko braće i sestara. Njen otac Mehmed, poslastičar po zanimanju, teško se nosio sa smrću sina Hajrudina, što ga je odvelo u alkoholizam i dodatno otežalo život porodice.

Već u ranom djetinjstvu, Silvana je pokazala veliki muzički talenat. Nastupala je na svadbama i drugim okupljanjima već sa deset godina, gdje je njena emotivna interpretacija i snažan glas privukao pažnju publike. Sa šesnaest godina preselila se kod tetke u Sarajevo, gdje je započela ozbiljniju muzičku karijeru.

Promjena imena kao zaštita porodice

U Sarajevu je odlučila promijeniti svoje ime u Silvana, inspirisana popularnom italijanskom glumicom Silvanom Mangano. Ime nije promijenila samo iz estetskih razloga, već i kako bi zaštitila svoju porodicu od društvenih predrasuda o kafanskim pjevačicama tog vremena.

„Nisam željela da osramotim roditelje. Bila sam još u školi kada je igran film ‘Gorki pirinač’. Prijatelji su me prozvali Silvana jer su smatrali da ličim na Mangano. Kasnije sam odlučila zadržati to ime,“ govorila je u svojim intervjuima.

Karijera obilježena velikim uspjesima

Silvanina karijera počela je sredinom 1950-ih godina, ali pravi vrhunac dosegla je tokom 1960-ih i 1970-ih. Postala je jedna od najpopularnijih i najvoljenijih pjevačica bivše Jugoslavije, a njena pjesma „Šta će mi život“, koju je napisao Toma Zdravković, postala je jedan od najvećih hitova tog vremena. Njen glas, prožet emocijama tuge i snage, ostao je prepoznatljiv do danas.

Turbulentan privatni život

Silvana se 1961. godine udala za poznatog tenisera Radmila Armenulića, s kojim je imala kćerku Gordanu. Iako je njihov brak privlačio veliku pažnju, bio je ispunjen problemima i nesuglasicama, koje su često bile tema medija. Privatna nesigurnost i turbulentan brak ostavili su dubok trag na Silvaninoj duši.

„Veliki sam pesimista. Bojim se života, budućnosti, onoga što će sutra biti. Strepim da li će ga uopšte biti,“ izjavila je 1972. godine, što se kasnije pokazalo gotovo proročanskim.

Susret s proročicom Vangom

Tokom ljeta 1976. godine, Silvana je gostovala u Bugarskoj sa sestrom Mirjanom, gdje je iskoristila priliku posjetiti čuvenu proročicu Vangu. Susret nije prošao kako je očekivala. Vanga je kratko rekla: „Ne želim da govorim s tobom. Ne sada. Idi i dođi za tri mjeseca. Čekaj! U stvari, nećeš moći doći. Idi, idi, ako možeš dođi.“ Ove riječi duboko su je uznemirile i kasnije se pokazale kao zloslutne.

Tragična smrt koja je potresla region

Silvanina sudbina završila je tragično samo nekoliko mjeseci nakon tog susreta. Dana 10. oktobra 1976. godine, poginula je u saobraćajnoj nesreći kod sela Kolari zajedno s trudnom sestrom Mirsadom Bajraktarević i violinistom Miodragom Jašarevićem. Nesreća se dogodila na povratku s koncerta i ostavila je jugoslavensku muzičku scenu u dubokoj žalosti.

Nasljeđe koje traje

Iako je život Silvane Armenulić prekinut prerano, u njenoj 37. godini, njena muzika nastavlja živjeti. Ostaće zapamćena kao simbol narodne muzike, umjetnica čija sudbina, ispunjena ljubavlju, boli i sluti, i dalje inspiriše mnoge. Njeno ime i danas izaziva poštovanje i emocije, a njen doprinos kulturnoj baštini regiona ostaje neizbrisiv.