Tema silovanja i povratnika u vršenju ovih stravičnih djela ponovo se aktuelizirala nakon priče o jezivim slučajevima koji su potresli javnost. Ovo je bila i glavna tema emisije „Ni 5 ni 6“ na Kurir televiziji, koju vodi novinarka Jovana Grgurević. Među gostima su bili policijski i novinarski stručnjaci koji su podijelili svoja iskustva i stavove o ovim tragičnim događajima.
Zločin koji se ponavlja
Jedan od najstrašnijih primjera podijelio je Trivun Ivković, bivši upravnik Kazneno-popravnog zavoda Sremska Mitrovica. On je govorio o slučaju čovjeka koji je silovao svoju sedmogodišnju kćerku. Nakon što je odslužio zatvorsku kaznu, vratio se i silovao svoju četrnaestogodišnju kćerku, koja je potom ostala trudna.
„Takvi ljudi se ne mogu prevaspitati. To je bolest. Oni jednostavno ne mogu kontrolisati svoje nagone. Kada se nađu u trenutku nekontroliranog bijesa ili poriva, ne znaju šta rade. To je problem cijelog sistema koji dozvoljava povratnicima da ponove djela,“ rekao je Ivković.
Zakon – mrtvo slovo na papiru
Novinarka Slađana Nedeljković istaknula je da trenutni zakoni ne daju zadovoljavajuće rezultate. „Dokle god se ne pojačaju kazne za ovakva krivična djela, mi ćemo i dalje svjedočiti ovakvim slučajevima. Povratnici su najčšći počinioci, što pokazuje da sistem rehabilitacije ne funkcionira kako treba,“ upozorila je Nedeljković.
U emisiji je spomenuto i nekoliko zločina koji su potresli regiju, poput slučajeva Malčanskog berberina i ubistva Tijane Jurić, koji su također djela povratnika. Ovi primjeri jasno ukazuju na potrebu za reformom pravosuđa i strožim kaznama za seksualne zločine.
Društveni uticaj i uloga medija
Novinar Mladen Radulović istaknuo je da je praćenje ovakvih slučajeva izuzetno stresno, ali da mediji igraju ključnu ulogu u podizanju svijesti i pritiska na nadležne. „Mediji su kontrolni faktor. Njihova uloga je da osiguraju da se kazne izreknu i provedu u djelo, kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih djela,“ rekao je Radulović.
Potreba za hitnom reakcijom
Slučajevi poput ovih podsjećaju na neophodnost hitnih mjera u pravosudnom sistemu. Strožije kazne, rehabilitacijski programi i praćenje povratnika ključni su koraci za sprječavanje budućih zločina. Dok se zakon ne počne provoditi u praksi, žrtve i njihove porodice ostaju nezaštićene.
Zaključak
Borba protiv seksualnih zločina zahtijeva odlučne korake i promjene u zakonodavnom okviru. Bez ozbiljne reforme sistema, broj žrtava će se nastaviti povećavati, ostavljajući trajne posljedice na društvo. Vrijeme je da nadležni organi preuzmu odgovornost i osiguraju sigurniju budućnost za sve.
Izvor: kurir