Objavljeni audio snimci otkrivaju zaboravnost i konfuziju
Američki portal Axios objavio je audio snimke višesatnog saslušanja Joea Bidena koje je održano prošle godine pred specijalnim tužiocem Robertom Hurom, a koje je Bijela kuća prethodno odbijala učiniti javnim. Snimci su odmah izazvali lavinu reakcija jer pokazuju ozbiljne poteškoće predsjednika SAD-a da se prisjeti osnovnih podataka iz vlastitog života i karijere.
Biden se tokom saslušanja, koje je trajalo više od pet sati, borio da se prisjeti datuma smrti svog sina, godine kada je napustio dužnost potpredsjednika, pa čak i kada je Donald Trump izabran za predsjednika.
“Dobronamjerni starac sa slabim pamćenjem”
Specijalni tužilac Robert Hur je u svom izvještaju naveo da bi Biden poroti vjerovatno djelovao kao “dobronamjerni, simpatični stariji čovjek sa slabim pamćenjem”, što je bio jedan od ključnih razloga zašto nije podignuta optužnica zbog nezakonitog posjedovanja povjerljivih dokumenata.
Hur je ipak priznao da je Biden bio saradljiv i nimalo konfrontiran, za razliku od bivšeg predsjednika Trumpa, koji se suočava s optužbama u sličnom slučaju.
Bijela kuća odbila objavu snimka – sada jasno i zašto
Prošle godine, Bijela kuća je odbila objaviti snimke, pravdajući to time da su u pitanju “materijali iz istrage” i da bi republikanci mogli iskoristiti sadržaj u političke svrhe. No, snimci koji su sada dostupni javnosti pokazuju duge pauze, nerazgovijetan govor i povremeno nesnalaženje.
Uprkos tome, tokom drugog dana saslušanja (9. oktobra), Biden je djelovao mnogo angažovanije i koherentnije, što pokazuje određenu nestabilnost u kognitivnim funkcijama, ali ne i potpunu nesposobnost.
Širok spektar tema – od politike do ličnih anegdota
Tokom razgovora, Biden je često skretao s teme, govoreći o privatnim stvarima i anegdotama – o sedam vrsta lajsni u svojoj kući, vožnji Corvettea s Jayem Lenom, pa čak i o Gutenbergovoj štampariji i Richardu Nixonu. Njegova sjećanja o povjerljivim dokumentima, koji su pronađeni u njegovim ladicama i ormarima, bila su nejasna i nepotpuna.
Političke posljedice i reakcije
Republikanci su oštro kritikovali odluku da se ne podigne optužnica protiv Bidena, smatrajući je politički motivisanom. S druge strane, demokrate i Bijela kuća brane predsjednika, tvrdeći da je Hur u svom izvještaju bio neprikladno subjektivan i politički obojen.
Potpredsjednica Kamala Harris je među prvima stala u odbranu Bidena, nazivajući komentare o njegovim godinama “nepotrebnim i neprimjerenim”.
Zaključak: Politička šteta veća od pravne?
Iako tužilac Hur nije podigao optužnicu, politička šteta po Bidena je očigledna. Objavljeni snimci dodatno su potvrdili sumnje javnosti u njegovu mentalnu spremnost da vodi državu, posebno u kontekstu predstojećih predsjedničkih izbora.