Imunizacija djece pneumokoknim vakcinama postaje dio obaveznog programa vakcinacije u Federaciji Bosne i Hercegovine od početka iduće godine, što je ključan korak u zaštiti zdravlja djece od ozbiljnih infekcija. Zdravstveni radnici su već prošli potrebne obuke kako bi bili spremni za implementaciju ovog programa.
Pneumokokne bolesti – ozbiljan javnozdravstveni problem
Pneumokokne bolesti predstavljaju veliki javnozdravstveni izazov i u Bosni i Hercegovini. Bakterija Streptococcus pneumoniae, poznata kao pneumokok, može izazvati niz infekcija, od blagih oblika poput upale srednjeg uha i sinusitisa do ozbiljnih stanja poput upale pluća, sepse i meningitisa. Stručnjaci naglašavaju da je vakcinacija najučinkovitija mjera za sprečavanje ovih bolesti.
Program imunizacije i vakcinalni kalendar
Prema novom vakcinalnom kalendaru, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca, uz dovakcinaciju u drugoj godini života. Tri doze vakcine osiguravaju dovoljnu zaštitu za svu djecu u ovoj osjetljivoj dobnoj skupini. Vakcina će biti besplatna i dostupna u zdravstvenim ustanovama, a moguće ju je aplicirati i kod starije djece te pripadnika treće životne dobi.
Pripremne aktivnosti i edukacija zdravstvenih radnika
U proteklom periodu Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH organizovao je devet ciklusa radionica za zdravstvene radnike kako bi se osigurala kvalitetna implementacija programa. Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti, Sanjin Musa, istaknuo je značaj ovih edukacija za uspješnu provedbu imunizacije.
Na radionicama su prikazani rezultati iz zemalja koje su ranije uvele pneumokoknu vakcinu, gdje je zabilježen znatan pad oboljenja kod djece i odraslih u rizičnim grupama. Također, razmijenjena su iskustva i diskutovani izazovi u provođenju programa imunizacije.
Važnost imunizacije u kontekstu javnog zdravlja
Nadležni upozoravaju da su niži obuhvati vakcinacije tokom pandemije COVID-19 doveli do povećanja broja oboljelih od bolesti koje se mogu spriječiti vakcinacijom. Primjerice, u 2024. godini zabilježeno je 7.309 slučajeva morbila i 658 slučajeva velikog kašlja, što je rezultiralo i smrtnim ishodima. Zbog toga je od izuzetne važnosti povećati obuhvat vakcinacijom.
Zaključak
Uvođenje pneumokokne vakcine u obavezni program imunizacije predstavlja značajan iskorak u jačanju zdravstvenog sistema Federacije BiH. Edukacija zdravstvenih radnika, informisanje roditelja i otklanjanje barijera vezanih za pristup vakcinama ključni su faktori za uspješnu provedbu ovog programa. Time će se osigurati bolja zaštita djece i smanjiti incidenca ozbiljnih bolesti izazvanih pneumokokom.
Izvor: klix