Vraća se direktor bez funkcije: Ćulum ponovo na čelu SIPA-e?
Nakon dva mjeseca bez direktora i gotovo godinu bez zamjenika, SIPA – Državna agencija za istrage i zaštitu BiH – suočava se s novim zapletom. Iako je Darko Ćulum podnio ostavku i formalno prešao u MUP RS-a na nejasnu funkciju, prema informacijama koje prenosi Federalna.ba, planira se vratiti na čelo SIPA-e, i to prije imenovanja njegovog zamjenika.
Cilj ovog iznenadnog povratka, tvrde stručnjaci i politički predstavnici, nije ništa drugo nego spriječiti sprovođenje naloga za hapšenje Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Politički tajming, a ne profesionalna odluka?
Prema riječima Sandija Dizdarevića, eksperta za sigurnost, povratak Ćuluma je pažljivo tempiran:
– Riječ je o političkom tajmingu. Cilj je da novi zamjenik direktora SIPA-e, čije se imenovanje očekuje, ne dobije priliku da donosi operativne naredbe – naglasio je on.
Na čekanju je, između ostalog, naredba za visokorizičnu akciju hapšenja ključnih političkih figura, koje su već mjesecima u bijegu od pravosudnih institucija.
Ćulum formalno direktor, ali fizički odsutan
Iako je zvanično još uvijek direktor, Ćulum se ne pojavljuje na poslu više od 35 radnih dana, što prema Zakonu o policijskim službenicima BiH automatski povlači prestanak radnog odnosa. Zastupnik Jasmin Emrić postavio je pitanje Ministarstvu sigurnosti: da li je Ćulumu radni odnos formalno prekinut?
Međutim, odgovor nije stigao jer ni ministar sigurnosti nije prisutan već mjesecima, dok vršilac dužnosti odbija komunikaciju sa parlamentom.
Milan Dunović: SIPA je blokirana zbog političkih interesa
Predsjednik Kluba DF-a u Zastupničkom domu BiH Milan Dunović upozorava da se SIPA koristi za političke igre:
– Povratak Ćuluma je osmišljen kako bi onemogućio SIPA-i da djeluje u skladu sa zakonima. SNSD je u tome vrlo uspješan – tvrdi Dunović.
To ne poriče ni lider SNSD-a Milorad Dodik, koji je otvoreno izjavio da je njegov cilj u vezi sa SIPA-om već ostvaren:
– U akcije ne idu ni Srbi ni Hrvati. To je dogovoreno i tako će ostati – poručio je Dodik.
Izgubljeni autoritet najjače policijske agencije
Kriza unutar SIPA-e, s ostavkama, odsustvima i nejasnim statusima, ozbiljno je narušila ugled ove agencije.
– SIPA se možda godinama neće moći oporaviti u smislu autoriteta i stručnosti koju je nekada imala – zaključuje Dizdarević.
Umjesto agencije koja bi trebala biti najjača karika u borbi protiv kriminala i korupcije, SIPA trenutno djeluje kao slaba institucija ograničena političkim uticajem, dok bjegunci iz pravosuđa i dalje slobodno šetaju.