InfoKutak

Vaša dnevna doza informacija

Bill Gates otkrio: Kada je najbolje djetetu dati prvi mobitel?

Bill Gates otkrio: Kada je najbolje djetetu dati prvi mobitel?

Bill Gates, čovjek zaslužan za mnoge tehnologije koje svakodnevno koristimo, ima stroga pravila o korištenju pametnih telefona u svojoj porodici. U intervjuu za Mirror, Gates je podijelio svoje stavove o tome kada je pravo vrijeme za djetetov prvi mobitel.

Pravilo: Bez mobitela prije 14. godine

Gates je otkrio da njegova djeca nisu smjela imati vlastiti pametni telefon prije nego što su napunila 14 godina. Također je istaknuo važnost postavljanja granica kada je riječ o korištenju tehnologije.

Pravilo: Bez mobitela prije 14. godine

“Često postavljamo pravilo nakon kojeg više nema ekrana, a to im pomaže da zaspu u razumno vrijeme,” izjavio je Gates. Osim toga, u njegovoj porodici mobiteli nisu dopušteni za stolom tokom obroka, ali se smiju koristiti za domaće zadatke i učenje.

Zabrana Apple proizvoda

Iako su Gatesova djeca danas odrasla, u njihovom domu i dalje važi pravilo zabrane korištenja Appleovih proizvoda. Ovo pravilo vuče korijene iz dugogodišnjeg rivalstva između Gatesa i osnivača Applea, Stevea Jobsa.

Prosječna dob za prvi mobitel: 10 godina

Prema izvještaju “Kids & Tech: The Evolution of Today’s Digital Natives” iz 2016. godine, prosječna dob u kojoj djeca dobiju svoj prvi mobitel je 10,3 godine. Mnogi roditelji, iscrpljeni stalnim davanjem vlastitih mobitela djeci, odlučuju se na raniju kupovinu.

Stacy DeBroff, stručnjakinja za roditeljstvo, izjavila je za The New York Times: “Vjerovatno će ta dob postati još niža zbog sve veće prisutnosti tehnologije u životima djece.”

Zrelost prije svega

James P. Steyer, izvršni direktor organizacije Common Sense Media, takođe podržava stroga pravila. On svojoj djeci dopušta mobitele tek kada krenu u srednju školu i pokažu odgovornost.

Zrelost prije svega

“Ne postoji univerzalno pravilo jer su sva djeca različita. Starost nije toliko važna koliko njihova zrelost i sposobnost preuzimanja odgovornosti,” zaključuje Steyer.

Zaključak: Postavljanje granica ključ je za zdrav odnos s tehnologijom

Pravila poput onih koje primjenjuje Bill Gates mogu biti korisna u postavljanju temelja za zdrav odnos s tehnologijom. Odgađanje korištenja pametnih telefona može imati pozitivne efekte na razvoj djeteta. Ključ je u pronalaženju balansa i prilagodbi prema potrebama i zrelosti djeteta.