Ilegalno oružje – stalan rizik po sigurnost
Uprkos zakonskim izmjenama i pooštrenim kontrolama, crno tržište oružja i dalje je itekako prisutno u Tuzlanskom kantonu, što predstavlja ozbiljan sigurnosni izazov. Brojni incidenti, uključujući i pokušaje ubistava, ukazuju na to da velike količine vatrenog oružja nezakonito završavaju u rukama građana.
Problem je dodatno dobio na značaju nakon masakra u Gradačcu, kada je Nermin Sulejmanović počinio višestruko ubistvo koristeći ilegalno oružje.
Nedavna dešavanja: Dva pokušaja ubistva u jednom danu
Samo u jednoj sedmici, zabilježena su dva pokušaja ubistva izvršena iz nelegalnog vatrenog oružja.
Prvi slučaj dogodio se u Teočaku, kada je Nevres Bilalić prilikom pokušaja hapšenja ranio policajca, a zatim pokušao počiniti samoubistvo. Oružje koje je koristio nije bilo legalno.
Nekoliko sati kasnije, u Gradačcu, Bešir Velagić je pokušao ubiti poznanika, takođe koristeći nelegalni pištolj. Obojica su od ranije poznati policiji zbog nasilničkog ponašanja.
Ministar unutrašnjih poslova TK: “Problem je dubok”
Ministar MUP-a TK, Nedžad Bistrić, navodi da se uprkos svim naporima, oružje i dalje lako može nabaviti:
– Velike količine naoružanja su u opticaju, što ukazuje na ozbiljne nedostatke u sistemu. I sami policijski službenici su često meta napada i suočavaju se s ozbiljnim rizicima – kaže Bistrić.
Korupcija unutar sistema: Policijski službenik prodavao pištolje
Dodatni šok javnosti uslijedio je kada je otkriveno da je državni službenik Policijske uprave Lukavac, A.G., koji je bio zadužen za poslove u vezi sa oružjem, prisvajao i prodavao predato oružje građana, pribavljajući sebi nezakonitu dobit.
Protiv njega su ranije vođeni postupci, a spominje se i njegova uloga u slučaju kada je učenik iz Osnovne škole Lukavac ranio nastavnika pištoljem koji je pripadao njegovom djedu – oružje koje nikada nije predato nakon smrti vlasnika, upravo zbog propusta u službi.
Novi zakon o oružju: Strože mjere, ali stari problemi
Novi Zakon o oružju i municiji TK, usklađen s direktivama EU, stupio je na snagu 19. marta 2025. godine. Ovim zakonom:
- Smanjen je rok važenja oružnog lista
- Dovoljna je samo prijava za nasilje u porodici da bi se oružje oduzelo
- Omogućena je legalizacija određenih vrsta oružja
Međutim, uprkos ovim mjerama, nasilnici i dalje lako dolaze do oružja putem crnog tržišta.
Obaveze građana prema novom zakonu
Građani koji imaju oružni list s isteklim rokom ili bez navedenog roka važenja, dužni su podnijeti zahtjev za novi dokument najkasnije do 17. juna 2025. godine.
– Oni koji to ne učine suočit će se sa oduzimanjem oružja i novčanim kaznama, prema članu 75. Zakona – poručili su iz Uprave policije MUP-a TK.
Poziv građanima: Prijavite nelegalno oružje i izbjegnite sankcije
Policija TK apeluje na sve građane da pravovremeno regulišu svoje oružje i prijave svaku sumnjivu aktivnost u vezi s oružjem. Samo zajedničkim naporima moguće je suzbiti crno tržište koje direktno ugrožava sigurnost svih.